• Cornell Symphony Orchestra

    Fall 2021

    Violin I

    Tanvi Athavale, Information Science '23

    —— Concertmaster (Still), Assist. Concertmaster (Simon, Gershwin)

    Tairan Zhang, Government & Information Science '24

    —— Concertmaster (Simon, Gershwin), Assist. Concertmaster (Still)

    Chad Yu, Mathematics '25

    Serena Yang, Information Science '25

    Jason Steiner, Computer Science '24

    Angie Huang, Undecided '25

    Stephen Sansoterra, MPH Grad

    Hannah Faulwell, Urban and Regional Studies '22

    Marena Elle Minelli, Biophysics Grad

    Vivian Zhao, Biomedical Engineering '23

    Waverly Shi, Biology and Society '25

    Tejal Nair, Math & Computer Science '25

    Aidan W Cuite, Computer Science & Music '22

    Youngeun (Nora) Yang, Biological Sciences '24

    Kyra Watts, Physics & Computer Science '24

    Anna Boese, Mechanical Engineering '24

    Vladislav Ilik, Visiting Research Student

     

    Violin II

    Irene Hwang, Biological Sciences '25

    —— Principal (Simon), Assist. Principal (Gershwin)

    Patricia Ku, Hotel Administration '22

    —— Principal (Gershwin), Assist. Principal (Simon)

    Dean Zhang, Biological Sciences & Computer Science '25

    —— Principal (Still)

    Kristin Tsay, Chemistry '25

    Sophia Ruser, Biology and Society '25

    Isabelle McDonald, Art History & Fine Arts, '23

    Irene Zhang, Mathematics '24

    Quentin Camacho, Mechanical Engineering '25

    Alyssa Koczan, Environment and Sustainability '24

    Susi Varvayanis, Staff

    John ReyMartin, Biology '25

    Lily DuPlooy, Biological Engineering '25

    Iris Li, Computer Science '23

    Karis Park, Biology '25

    Alex Giang, Engineering '25

    Matthew Chin, Biological Sciences '23

    Danielle Levanti, Information Science '24

     

    Viola

    Lydia Knecht, Architecture '25

    —— Principal (Gershwin, Still)

    Lauren Kam, Computer Science '25

    —— Principal (Simon)

    Daniel Cao, Statistical Science '25

    Matt Lamb, Chemistry Grad

    Brian La, Computer Science '25

    Myriam Ginsparg, Information Science '22

    Dylan McIntyre, Computer Science '24

    Lindsey Forg, Environment and Sustainability '22

    Syon Lee, Biology and Society '25

    Amanda Rakotoarivony, Computer Science '25

    Nathan Frederick, Chemistry and Chemical Biology Grad

    Billy Tu, Food Science '23

     

    Cello

    Julia Lee, Music '25

    —— Principal (Gershwin, Simon)

    Hazel Rivera, Aerospace Engineering Grad

    —— Principal (Still)

    Andrej Dovciak, Undeclared '25

    (Roy) Yeuk Yin Lam, Mathematics '24

    Tomas Kraay, Materials Science Engineering '25

    Sage Lee, Information Science & English '22

    Austin Kwan, Chemical Engineering '24

    Kaitlyn Lee, Biology & Society '25

    Tyler Petrillo, Mathematics & Computer Science '25

    Roosevelt Lu, Biological Sciences '23

    Ronan Everett, Mathematics '24

    Joseph Devlin, Physics '25

     

    Bass

    Josh Pickup, Biological Sciences '25

    Benjamin Shearer, Physics '23

    Brendan Goodbred, Environment and Sustainability '23

    Adam Dixon, Mathematics '25

    Trevor Russin, Undecided '25

    Blake Himes, Atmospheric Science Grad

    Steward J. Schwab, Staff

    Brett Sawka, Electrical and Computer Engineering Grad

     

    ***Winds and brass have rotating principals***

     

    Flute

    Amy Wang, Computer Science '22

    Laura Gong, Biomedical Engineering '25

    Jialin Shan, Information Science Grad

     

    Oboe

    Timothy Eng, Physics & Music '22

    Harim Hahn, Computer Science '25

    Charles Sherk, Computer Science & Mathematics '23

     

    Clarinet

    Richard Zhu, Mathematics '25

    Leo Gilman, Environment and Sustainability '25

    Stanley Chen, Human Development '25

     

    Bassoon

    Aarya Tavshikar, Information Science '24

    Lauren Feldman, Staff

     

    Horns

    Yao Wu, Undeclared '25

    Anna Perry, English & Philosophy '22

    Tony Xu, Chemical Engineering '24

    Olivia Penick, Cognitive Science '25

    Alexandra Jackson, Animal Science '24

    Jessica Mandel, Human Development '24

     

    Trumpet

    Omeed Moini, Human Development '25

     

    Trombone

    Ethan Wolff, Environment and Sustainability '25

    Jacob Brown, Applied Mathematics Grad

    Max Whitton, Environmental Engineering '25

     

    Timpani

    Hannah Robins, Biological Sciences & Music '23

     

    Percussion

    Hannah Robins, Biological Sciences & Music '23

    Fiona Sun, Biological Sciences '25
    Max Ma, Economics '25

    Mihir Ranjan, Biological Sciences '24

     

    Piano

    Yanyu Qi, Law Grad